NOWE TRENDY W TURYSTYCE PO COVID – 19

Read in English HERE

Léelo en Español AQUÍ

Pandemia, która nawiedziła planetę w 2020 r., całkowicie nas zmieniła, do tego stopnia że boimy się i podejrzewamy praktycznie wszystkiego i o wszystkich. Czujemy lęk przed bliskością innej osoby i nieufność do przytulania naszych bliskich, wielu z nas jest w stałym stanie czujności.

W tej sytuacji można zadać sobie pytanie, czy turystyka jest możliwa w perspektywie krótko-, średnio- lub długoterminowej? A jeśli tak, to co powinniśmy wziąć pod uwagę, planując naszą kolejną przygodę?

Być może już dowiedziałeś się o super zniżkach, które linie lotnicze, hotele i muzea promują w drugiej połowie roku a także programów rewitalizacji turystyki stworzonych przez różne stany, którym jedynym celem jest zmotywowanie cię do podróży.

Mówiąc konkretnie o podróżach, należy pamiętać, że miliony rodzin na całym świecie, które żyją wyłącznie z turystyki, zostały bezpowrotnie dotknięte przez środki dystansu społecznego, bez możliwości powrotu do pracy, żyją z oszczędności, wiedząc z pewności, że będzie to jedno z ostatnich działań do reaktywacji i bez jasnego pojęcia, kiedy to się skończy. Wiem, że to wszystko brzmi surowo, ale jest prawda.

Jeśli lubisz podróżować, jeśli podczas podróży wiele się nauczyłeś od tych, którzy się tobą opiekowali i jeśli sprawili, że poczułeś się jak w domu, gdy byłeś bardzo daleko od niego, na pewno nie będziesz obojętny na ich sytuację A jeśli zastanawiasz się, co możesz zrobić dla turystyki? Odpowiedź jest bardzo łatwa, gdy burza mija i można bezpiecznie wrócić, aby podzielić się przygodami z najbliższymi, podróżować ponownie.Jeśli podjąłeś decyzję i jesteś gotowy, aby zacząć budować wycieczkę swoich marzeń, polecam spojrzeć na poniższą listę trendów turystycznych po covid-19. 

Turystyka wirtualna

Jest to pierwsza forma turystyki którą możesz uprawiać jeszcze przed zakończeniem kwarantanny. Turystyka internetowa istniała już od kilku lat, choć nie miała obecnego rozgłosu. Interesujące jest zobaczenie wielu dostępnych na rynku opcji umożliwiających zwiedzanie bez wychodzenia z domu: wirtualne wycieczki po muzeach i historycznych miejscach, wycieczki kulinarne i pokazy koktajli, a nawet lektura historii i archeologii są najbardziej popularne, ale także inne doświadczenia, takie jak zajęcia jogi, rysunek, medytacja, muzyka itp.We wszystkich swoich formach turystyka wirtualna jest doskonałym sposobem na nawiązanie kontaktu z miejscem docelowym, które planujesz odwiedzić w przyszłości oraz doskonałym wprowadzeniem do lokalnej kultury.

W większości przypadków prowadzącymi te doświadczenia są certyfikowani przewodnicy, archeolodzy, historycy, barmani i pasjonaci gotowania między innymi. 

Podróżowanie w małych grupach

Wcześniej, aby podróżować bez wydawania dużych pieniędzy, trzeba było kupić pakiet turystyczny i dołączyć do dużej grupy, dzieląc autobusy, stoliki w restauracji i hotele. Ale po pandemii wszystko się zmieni. Podróżowanie w grupie nie będzie już tańsze niż podróżowanie z prywatną wycieczką z rodziną lub bliskimi. Ta druga opcja będzie bezpieczniejsza i tańsza (licząc cena na osobę oczywiście) i znacznie łatwiejsza do zorganizowania dla agencji lub operatora lokalnego.  Dlaczego?

Jeśli chcesz odpocząć podczas wakacji, i wolisz aby ktoś zorganizował ci całe doświadczenie związane z podróżą, to lokalni operatorzy, a także renomowane biura podróży rozpoczną zakłady na wycieczki rodzinne lub prywatne, oferując im konkurencyjne ceny, ponieważ nowe przepisy będą wymagać puste przestrzenie w autobusach turystycznych, pokoje hotelowe i restauracji. Będąc parami lub grupami rodzinnymi, które regularnie współistnieją ze sobą, będą w stanie utrzymać bliskość zarówno w miejscach siedzących w autobusach, restauracjach, a także podczas wizyt w atrakcjach i muzeach. 

To wszystko sprawi że przewożenie do dużych grup będzie znacznie bardziej skomplikowane i kosztowne, w związku z tym wycieczki rodzinne będą w najbliższej przyszłości nowym priorytetem biur podróży i lokalnych operatorów.

Bezpośredni kontraktowanie usług

Jeśli lubisz samodzielnie organizować swoje wycieczki, lubisz tworzyć własne trasy, a także chcesz podjąć wszelkie możliwe środki ostrożności dotyczące dystansu dla swojej grupy, mam dla ciebie dobrą wiadomość, bezpośrednie zatrudnienie własnych usług będzie znacznie łatwiejsze, bezpieczniejsze i tańsze. 

Większość lokalnych małych i średnich agencji turystycznych jest w końcu w Internecie dzięki kwarantannie, a ta izolacja nauczyła nas wszystkich udoskonalenia naszych umiejętności on-line. Polecam korzystanie z serwisu TripAdvisor, aby rozpocząć wyszukiwanie na forach turystycznych: wybierz fora – kraj – miasto docelowe i zacznij czytać prawdziwe doświadczenia podróżnych, znajdziesz również rekomendacje dotyczące usług, wycieczek, przewodników, zakwaterowania, transportu, restauracji itp. Aby bezpośrednio skontaktować się z przewodnikami, polecam między innymi: Viator, Tripadvisor Experiences, Toursbylocals, HQ Tours.

Hotele rodzinne lub butikowe będą tez doskonale opcje na zakwaterowania się. Większość z tych hoteli nigdy nie jest w pełni zajęta, a najlepsze jest to, że znajdują się w ogólnie starych domach i mają ograniczoną liczbę pokoi, co oznacza: mniej klientów – mniej przeludnienia – mniej kontaktu z ludźmi.

Zwiedzanie mało znane i zatłoczone miejsca

Ogólnie rzecz biorąc, ludzie nie chcą już iść do miejsca, do którego wszyscy się udają, zrobić zdjęcie, sprawdzić ich listę i wrócić do domu. Przeżyć wyjątkowymi doświadczeniami podczas odwiedzania miejsc, które są poza szlakami turystycznymi, jest trendem który istnieje u nas od kilku lat i na pewno będzie trwał długo na całym świecie. Mało znane miejsca = mniej osób = mniejsza możliwość zarażenia.

Jeśli unikanie narażania się na duże tłumy jest twoim priorytetem podczas podróży, polecam ponownie poszukać forów internetowych, takich jak na stronie TripAdvisor, polecam również zapoznanie się z filmami na YouTube. Dostępnych jest wiele informacji na temat nowych i mało odwiedzanych stron.Innym doskonałym sposobem na uzyskanie informacji z pierwszej ręki są lokalne przewodniki turystyczne, dzięki internetowi można się z nimi bezpośrednio skontaktować, i wiedza lokalna jest nieoceniona, a przewodnik z obecnością w Internecie i zdobytą wiarygodnością nie zagrozi swojej reputacji.

Pamiętaj, zanim skontaktujesz się z przewodnikiem, zawsze szukaj rekomendacji i komentarzy na temat ich usług z wiarygodnych źródeł w Internecie.

Turystyka przyrodnicza

Czy dowiedziałeś się, jak planeta regeneruje się podczas kwarantanny? To niesamowite, jak wszystko się odradza, jest to jedna z rzeczy, które najbardziej na mnie wpłynęły w tym okresie. Jeśli pasjonujesz się przyrodą i lubisz się nią cieszyć, jest to idealny czas, aby zrozumieć ją z większym szacunkiem.

Wycieczki przyrodnicze będą boomem po okresie koronawirusa, opcje zaczynają się od spacerów po ogrodach botanicznych, wspinaczki gòrskie, wizytach w parkach narodowych, itd.. Wiele biur podróży już nastawiło się na tę opcję, jeszcze raz poczuj swobodę, napełnij płuca świeżym powietrzem i swobodą, gdy tylko będziesz mógł podróżować.

Turystyka społecznie odpowiedzialna

Turystyka staje się okazją do duchowego rozwoju poprzez przeżycie niezapomnianych wrażeń, poznawania innych kultur, a to wszystko przez ludzi, którzy witają nas w naszych destynacjach.

Odwiedź społeczność andyjską aby dowiedzieć się jak robić ceramikę taką jak nasi inkowie, spróbuj pysznej pachamanki wykonanej przez rodzinę  w Cusco, spać w domu rodziny na wyspie Taquile nad jeziorem Titicaca, odwiedzić głównego uzdrowiciela i wziąć udział w płatności do Pachamama, to tylko niektóre z doświadczeń, których szuka nowy turysta, a nie tylko robienie selfie w Machu Picchu.

Przez lata doświadczenia jako przewodnik widziałem z radością, jak turystyka zmieniła życie wielu rodzin w społecznościach oddalonych od miast, przyczyniając się bezpośrednio do ich finansów. Przed tym wiele pokoleń dzieci rolników i rzemieślników bili zmuszeni do migracji do miast aby wesprzeć finansowo swoich krewnych na wsi, ponieważ gospodarstwo nie wystarczyło dla wszystkich. Robiąc to nie tylko poświęcili swoje relacje rodzinne, ale także tradycje i kulturę. Wielu z tych społeczności zmarło z powodu migracji i potrzeb. Teraz młodzi ludzie mogą pozostać i kontynuować życie razem z tymi, których kochają, mając szansę na szczęśliwe życie i zaspokojenie wszystkich potrzeb.

Społeczności, które oferują turystykę empiryczną, wiedzą więcej niż ktokolwiek inny jak zaspokoić potrzeby swoich gości i zawsze idą dalej w służbie. Dla wielu z tych społeczności covid-19 nie dotarł, ale są już w pełni poinformowani o odpowiednich środkach przyjmowania turystów po zniesieniu kwarantanny i będą najbardziej zainteresowani utrzymaniem zdrowia odwiedzającego i samych siebie.

Wycieczki piesze i rowerowe

Spacery i wycieczki rowerowe stały się najciekawszymi sposobami na poznanie miasta które odwiedzasz, możesz poznać muzea, rynki, place i wszystko w tempie który najlepiej pasuje do twojej trasy.

Oprócz ćwiczeń, możesz się udać w ukrytych zakrętom, których nie odwiedzają tradycyjne wycieczki autobusowe, albo dlatego, że transport nie jest dozwolony na niektórych ulicach lub z powodu ruchu i brak czasu. A także dlatego, że w przypadku konwencjonalnych wycieczek możesz odwiedzić tylko ograniczoną liczbę miejsc ze względu na program i na ilość uczestników w grupie.

Alternatywa przejścia przez miasto z zachowaniem bezpiecznej odległości od przewodnika i innych uczestników oraz, jeśli to możliwe, za pomocą słuchawek aby usłyszeć wyjaśnienie, jest doskonałym i bardzo bezpiecznym sposobem na rozpoczęcie korzystania z turystyki kulturalnej w krótkim czasie.Wiele agencji turystycznych, lokalnych przewodników i muzeów już podejmuje działania w tej sprawie, tylko od ciebie zależy, czy dasz im szansę i zaufasz nam, naszym jedynym pragnieniem jest serdeczność i sprawienie, aby twoja wizyta była niezapomnianym przeżyciem już wkrótce.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.